Preparaty witaminy B12 w porównaniu

Wybór preparatu B12 

Preparaty witaminy B12 w porównaniu

Przegląd preparatów witaminy B12 według substancji czynnej, formy, dawkowania i zawartości.

Porównanie preparatów witaminy B12

Który preparat witaminy B12 kupić? To pytanie stawia sobie wiele osób w obliczu szerokiej oferty produktów dostępnych na rynku. Dlatego jako niezależny i finansowany z darowizn portal informacyjny o witaminie B12 zależy nam na tym, aby stworzyć przegląd produktów, który umożliwia przejrzyste i bezpośrednie porównanie najważniejszych produktów witaminy B12 dostępnych na rynku.

O co chodzi w wyborze?

Na co mam zwracać uwagę? Nie każdy preparat witaminy B12 jest sensowny dla każdego pacjenta. Jak rozróżnić? Preparaty witaminy B12 różnią się między sobą przede wszystkim pod względem następujących punktów:

  1. Substancja czynna
  2. Dawkowanie
  3. Forma podawania
  4. Substancje dodatkowe
  5. Cena

Poniżej chcemy pokrótce omówić wymienione punkty, aby umożliwić czytelnikowi świadomy wybór właściwego preparatu.

Preparaty B12 w porównaniu: substancje czynne

Jaką substancję czynną wybrać? Na rynku są dostępne różne substancje czynne, które częściowo mają różnorodne działanie i dostępność biologiczna.

Formy naturalne
Do form naturalnych, które powstają w naturze zaliczamy metylokobalaminę, adenozylokobalaminę i hydroksokobalaminę. Metylokobalamina i adenozylokobalamina są w przemianie materii aktywnymi formami koenzymu. Obie wypełniają zupełnie różne funkcje i są w takim samym stopniu potrzebne w organizmie. Hydroksokobalamina ma funkcję odtruwającą i wykazuje bardzo dobrą dostępność.

Formy syntetyczne
Cyjanokobalamina w przeciwieństwie jest formą syntetyczną, która w organizmie naturalnie występuje jako bardzo rzadki produkt uboczny.

Przegląd substancji czynnych

Tutaj nasza ocena dostępnych substancji czynnych i ich kombinacji.

Kombinacja wszystkich naturalnych form bioaktywnych (Metylokobalamina, Adenozylokobalamina, Hydroksokobalamina)idealnaTak występuje witamina B12 w większości środków spożywczych. Organizm ludzki potrzebuje wszystkie trzy formy do różnych procesów- dlatego wywarzona mieszanka tych trzech form jest w naszej ocenie idealna.
Kombinacja dwóch naturalnych lub bioaktywnych form  (Metylokobalamina, Adenozylokobalamina, Hydroksokobalamina)Bardzo dobraTakże w kombinacji dwóch form witaminy B12 ma ona zrównoważone i bliską naturze kompleksowe działanie.
Pojedynczy składnik naturalny /bioaktywny

(Metylokobalamina, Adenozylokobalamina, Hydroksokobalamina)

dobraFormy naturalne lub bioaktywne mogą występować w naturze i w organizmie w formie naturalnej i są dobrze przyswajane przez organizm.
CyjanokobalaminamiernyWprawdzie cyjanokobalamina ma udowodnioną skuteczność, jednak wykazuje ona liczne wady.  Chodzi tutaj o formę syntetyczną, która w przypadku B12 jest łączona z materiałem trującym cyjankiem. Ta forma występuje naturalnie tylko jako produkt odtruwający i jest przez organizm gorzej przyswajana i szybciej wydalana. Dodatkowo dochodzi do tego niewielkie obciążenie cyjankiem.

Profile dawkowania

W jakiej dawce powinien być dawkowany preparat B12?  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo indywidualne. Aby ułatwić właściwe dawkowanie, dzielimy preparaty na następujące profile dawkowania.

niski 3-50 µg
  • Zdrowi ludzie z dalszymi źródłami witaminy B12 w pożywieniu
  • Uzupełnianie pożywienia
średni 100-250 µg
  • Zdrowi ludzie z niewielką ilością witaminy B12 w pożywieniu
  • Wegetarianie, weganie
  • Przy dobrym zdrowiu jelit
  • Przy normalnym zapotrzebowaniu ( brak stresu, choroba lub obciążenie trucizną)
  • Pokrywa dzienne zapotrzebowanie zdrowego człowieka
podwyższony 251-500
  • Przy lekkich zaburzeniach wchłaniania lub niejasnym wykorzystaniu witaminy B12.
  • Przy lekkim pogorszeniu zdrowia.
  • W czasie ciąży i przy karmieniu piersią.
  • Przy stresie i sporcie wyczynowym.
  • Pokrywa dzienne zapotrzebowanie przy lekkich zaburzeniach wchłaniania lub przy zwiększonym zapotrzebowaniu.
Wysoka dawka 501-3000 µg
  • Przy ciężkich objawach niedoboru
  • Przy rozpoznanych zaburzeniach wchłaniania.
  • Przy terapii chorób
  • Przy terapii początkowej w wysokiej dawce
  • Pokrywa dzienne zapotrzebowanie także przy ciężkich zaburzeniach wchłaniania
  • Uzupełnienia zapasów organizmu przy terapii początkowej w dużych dawkach
Mega dawka 3000 µg
  • Do krótkoterminowego uzupełnienia zapasów organizmie
  • Pokrywa dzienne zapotrzebowanie
  • Szybkie uzupełnienie zapasów organizmu w terapii początkowej przy wysokich dawkach.

Kapsułki, tabletki, spray czy zastrzyki?

Przy wyborze odpowiedniego preparatu witaminy B12 oprócz dawkowania powstaje także pytanie odnośnie formy. Poniżej przegląd zalet i wad.

Kapsułki wszystkieBardzo dobraBardzo czysta, prawie bez substancji dodatkowych, dobrze się rozpuszcza w żołądku, dobre przekazanie substancji czynnejDuże kapsułki są dla niektórych ludzi niewygodne do połykania
Spray/ kroplewszystkieDobraŁatwe do przyjmowania bezpośrednia dostępność substancji czynnejCzęściowo niepotrzebne substancje dodatkowe
Tabletki/ tabletki do ssaniawszystkie Wystarczająca Łatwe do przyjmowania Przeważnie wiele substancji dodatkowych, nie zawsze optymalne się rozkłada
ZastrzykiPrzy silnych zaburzeniach wchłaniania Bardzo dobra, jeśli potrzebneOmijają jelita, wysoka wchłanialność, możliwe większe odstępy czasuNiewygodne dawkowanie, niski wybór substancji czynnej

Cena

W przypadku dobrego produktu także cena powinna być odpowiednia. Należy tutaj jednak wziąć pod uwagę, że wysokowartościowe, naturalne formy witaminy B12 są znacząco droższe- co jest też widoczne w cenie produktów. Dużą część ceny stanowią też kosztu produkcji i te są na stałym poziomie ( Opakowanie, napełnianie, magazynowanie, etykietowanie) dlatego produkty są tendencyjnie tańsze, jeśli wyższe jest dawkowanie.

Sensowne porównanie ceny jest tylko możliwe wewnątrz określonej kategorii dawkowania, dlatego że ciężko jest porównać produkt z 5000µg B12 na dawkę do produktu w którym jest tylko 3µg na dawkę.

Idealny preparat witaminy B12

Na pytanie o idealny preparat witaminy B12 nie można odpowiedzieć ogólnie, dlatego rezygnujemy z oceny produktów.  W zależności od przypadku zastosowania mogą być korzystne różne substancje czynne, formy i dawkowania. Odnośnie oceny substancji dodatkowych istnieje też ogólne porozumienie odnośnie wyboru substancji czynnych przy różnych symptomach.

Poniżej nasza ocena, jak powinien wyglądać idealny preparat witaminy B12 do ogólnego, codziennego uzupełniania poziomu tej witaminy. Przy szczególnych chorobach, ciężkich objawach lub w innych przypadkach ekstremalnych mogą mieć większy sens inne preparaty- na przykład iniekcje/ zastrzyki.

Substancja czynna

 

Kombinacja wszystkich naturalnych form: Metylokobalamina, Adenozylokobalamina, Hydroksokobalamina. Podawanie pojedynczych bioaktywnych koenzymów jest widziane coraz bardziej krytycznie. ( 1) Obie aktywne formy są potrzebne w różnych drogach przemiany materii. Hydroksokobalamina polecana jest jako forma wyjściowa dla obu procesów i dzięki swojej dodatkowej funkcji przy odtruwaniu oraz jako przeciwnik stresu nitrosatywnego.
FormaKapsułkiKapsułki są najbardziej czystymi preparatami B23 i mogą być produkowane zupełnie bez substancji dodatkowych.
Substancje dodatkowe

 

Brak kontrowersyjnych substancji. Jako niesporne zaliczamy na przykład: celuloza, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, woda. Jako kontrowersyjne zaliczamy: Stearynian magnezu, aspartam, tlenek tytanu, kwas stearynowy.Występuje kontrowersyjna dyskusja odnośnie różnych substancji dodatkowych. Zwłaszcza wśród naturopatów są różne substancje dodatkowe traktowane bardzo krytyczne, nawet, mimo że nie jest jasna sytuacja naukowa w tym zakresie. W naszej opinii przy niejasnym stanie rzeczy przede wszystkim ważna jest ochrona użytkownika, i wtedy należy zrezygnować ze stosowania takich spornych dodatków.
Opakowanie Opakowanie szklaneOpakowania szklane są z całą pewnością wolne od rozmiękczaczy i innych chemikaliów i są jednocześnie bardziej tolerowane przez środowisko.
Cena

 

Korzystna za dobrą  jakośćNajtańsze produkty zawierają z dużym prawdopodobieństwem cyjanokobalaminę i różne substancje dodatkowe. Tylko za niewiele większą cenę można już nabyć bardzo wartościowe produkty- to jest inwestycja, która się opłaca.

Bibliografia:

  1. Thakkar K, Billa G. Treatment of vitamin B12 deficiency-methylcobalamine? Cyancobalamine? Hydroxocobalamin?-clearing the confusion. Eur J Clin Nutr. 2015 Jan;69(1):1-2.